Skip to main content

Tanácsok zongora vásárlásához


2021. augusztus 02
Kedves Szülők!

Hamarosan kezdődik a tanév, többen most vásárolnak zongorát felvételt nyert gyermeküknek, ezért zeneiskolánk zongora tanárai nevében szeretnénk tanácsot adni Önöknek, hogy milyen hangszert érdemes venni, vagy bérelni.

Felvázolnánk az akusztikus és digitális zongorák közötti különbségeket, hiszen rengeteg lehetőség közül lehet választani, de nem minden megoldást tartunk jónak.

Iskolánkban klasszikus zeneoktatás folyik, ami minden zenei stílus alapja. Mindannyian a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanár szakán végeztünk. Véleményünk szerint minőségi oktatást, zenetanulást kizárólag kalapácsmechanikával ellátott, akusztikus (leggyakrabban fából készült) zongorán vagy pianínón lehet folytatni. Sokan úgy gondolják, hogy hely hiány miatt digitális hangszert tudnak csak betenni a lakásukba. Egy átlagos pianínó mérete nem nagyobb, mint egy középkategóriás digitális hangszeré! Az elektromos hangszer előnye valóban, hogy fülhallgatóval lehet gyakorolni, így nem zavarja a gyermek a családot, szomszédokat. Nem tartjuk jónak, hiszen amellett, hogy halláskárosodást okoz, a hang másképp jut el a fülünkhöz, nem valós az érzet. Szembetűnő ezeken a hangszereken a dinamikai lehetőségek szűkössége és a billentés érzetének hiánya. Egy digitális hangszer billentyűjét nagyjából 5-6 féle képpen lehet lenyomni, míg egy gyakorlott zongorista az akusztikus hangszer egyetlen hangját 100-150 féle képpen tudja megszólaltatni. Sok digitális hangszert úgy árulnak, hogy minden érzet ugyanolyan, mint egy igazi zongorán, de ez nem igaz. Ezek a hangszerek akadályozzák a diákot a fejlődésben, hiszen nem teljes értékű zenei élményt nyújtanak, illetve a zongoraórákon, vizsgákon, koncerteken akusztikus hangszereken kell majd játszaniuk. A gyermek otthon nem tudja a hangszínek formálását gyakorolni. A digitális zongorákat maximum 5-10 évre tervezték, mint más elektronikai termékeket. Javítani nem lehet őket, az alkatrészeik cseréje túlzottan drága.

Az akusztikus hangszer dinamikai, felhangrendszeri lehetőségei sokszorosát nyújtja, mint egy mintavételezéssel vagy elektromos rezgésgerjesztéssel ellátott digitális. Egy jó minőségű 20-70 éves leszervizelt vagy felújított pianínó ára 200-400 ezer forint, és körülbelül ennyibe kerül egy belépő kategóriájú használt elektromos zongora is. Az akusztikus hangszer élettartama nagyjából 120 év és az évente egyszeri hangolás betartásával 15 évente kell karbantartatni. Több figyelmet, törődést kíván, hiszen figyelni kell a helyiség hőmérsékletére és páratartalmára is, de ezt legtöbbször egészségünk miatt is betartjuk.

Akusztikus hangszer vásárlása esetén fontos kikérni hangszerész vagy zongoratanár véleményét ez a későbbiekben sok bosszúságtól megóvja Önöket! A zongoratanulás kezdetén érdemes lehet pianínót bérelni, ezzel is foglalkoznak hangszerészek. Ezt ajánljuk, hiszen nem kerül sok pénzbe és vásárlás esetén beszámítják a bérlés költségét a vételárba.

Figyelmüket felhívnánk még arra, hogy páncéltőkés, angol mechanikás, lehetőleg 100 évnél fiatalabb hangszert keressenek. Érdemes az orosz hangszereket figyelmen kívül hagyni, és helyettük a cseh, német, japán, lengyel, osztrák, svéd, angol hangszereket előnyben részesíteni, mert ezek időállók és karbantarthatók.

Reméljük, tudtunk segíteni!

a Frédéric Chopin Zenei AMI zongora tanszaka